mgr Karolina Skawińska, mgr Ewa Mażysz
Oferujemy pomoc w sytuacjach związanych z problemami bądź wątpliwościami związanymi z karmieniem piersią oraz przygotowaniem do porodu.
Spotkanie z doradcą laktacyjnym w okresie ciąży pomaga w przygotowaniu się m.in na nawał pokarmu, kiedy pokarm w dużych ilościach gromadzi się w gruczołach. Występuje najczęściej w okolicy III-IV doby połogu. Przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki przejdziesz go w sposób bardziej świadomy i przede wszystkim bezpieczny. Umożliwi to zapobieganie komplikacjom takim jak zastój, zapalenie czy ropnie piersi. Pomocne w okresie ciąży jest również badanie piersi oraz pomiar brodawek w celu dobrania odpowiedniego lejka laktatora. Umożliwia to przygotowanie w sposób indywidualny pod kątem dobrania pozycji oraz akcesoriów do jak najwygodniejszego i skutecznego karmienia oraz odciągania pokarmu, bezpiecznego zarówno dla dziecka jak i matki.
Edukacja nt. pierwszego kontaktu z dzieckiem po porodzie oraz przystawienia do piersi ułatwi Ci pierwsze chwile z Twoja pociechą. Doradca podpowie, na co zwrócić uwagę w technice karmienia oraz jak radzić sobie np. w sytuacji rozłąki z dzieckiem i wspierania laktacji.
Edukacja nt. regulacji laktacji oraz prawidłowego postępowania w tym okresie bywa niezbędna do skutecznego i bezpiecznego karmienia piersią, pozwala na zbudowanie świadomości jaki wpływ ma częstotliwość karmień, pozycja matki oraz ułożenie dziecka, a także technika z jaką przystawiamy malucha do piersi.
Edukacja w przypadku chęci karmienia piersią inaczej (KPI), kiedy decydujemy się karmić dziecko mlekiem odciągniętym.
Ponadto pomoc:
– w razie problemów z ilością pokarmu, zbyt szybkim lub nierównomiernym jego wypływem bądź innymi sytuacjami jakie pojawią się w trakcie karmienia,
– w przypadkach problemów z piersiami, jak np. płaskie/wklęsłe brodawki, obrzęki i zastoje piersi czy nawał pokarmu.
To tylko wybrane aspekty w jakich mogą pomóc doradcy laktacyjni. W przypadku wizyty po porodzie, warto pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia dziecka.